    Samsung 55 Inch Crystal UHD U8000F Series 4K Smart TV With Netflix, Youtube 55U8000F 2025 MODEL
    Model Number: 55U8000F
    FREE Delivery
    1,550,000 Tsh
    Size:  55 inch
    About this item
    6. EXPERIENCE CLEAR PICTURE AND SMOOTH MOTION IN GAMES AND SPORTS: By estimating the movement between frames, Motion Xcelerator predicts and smooths them out for improved picture clarity at up to 60Hz.
    Key Specifications
    1. Screen Size: 55"
    2. Resolution: 4K Ultra HD (3840 × 2160)
    3. Refresh Rate: 50Hz
    4. Display Type: LED (Crystal Processor 4K)
    5. HDR Support: HDR10+, HDR
    Audio
    1. Sound Output: 20W, 2CH
    2. Object Tracking Sound Lite (OTS Lite): Yes
    3. Q-Symphony: Yes
    4. Adaptive Sound: Yes
    Smart Features
    1. Operating System: Tizen™ Smart TV
    2. Voice Assistants: Bixby, Alexa, Google Assistant
    3. Apple AirPlay 2: Yes
    4. Samsung TV Plus & Web Browser: Yes
    5. SmartThings Hub / Matter Hub Ready: Yes
    6. Multi-device & Screen Mirroring: Yes
    Gaming
    1. Game Mode: Auto Low Latency Mode (ALLM)
    2. VRR & HGiG: Yes
    3. Gaming Hub: Yes
    Connectivity
    1. HDMI Ports: 3 (4K @ 60Hz, eARC/ARC, HDMI-CEC)
    2. USB Ports: 1 × USB-A
    3. Wi-Fi & Bluetooth: Wi-Fi 5, Bluetooth 5.3
    4. Ethernet (LAN): Yes
    5. RF Input: DVB-T2 Ready
    Design
    1. Style: Slim Metal Stream, 3 Bezel-less
    2. Color: Black
    3. Stand Type: Basic Feet
    4. Wall Mount Support: VESA 200 × 200 mm, Full Motion Slim Mount Compatible
    Power & Efficiency
    1. Typical Power Consumption: 79W
    2. Max Power Consumption: 125W
    3. Standby Power: 0.5W
    4. Energy Efficiency Class: 5.5
    5. Eco Sensor & Auto Power Saving: Yes
    Dimensions & Weight
    1. Set Size (with stand): 1224.6 × 759.1 × 199 mm
    2. Weight (with stand): 9.9 kg
    Included Accessories
    1. Remote Model: TM2240A Smart Remote
    2. SlimFit Cam Support: Yes
    3. Power Cable & User Manual: Included
    Product Description
    Key Specifications
    1. Screen Size: 55"
    3. Refresh Rate: 50Hz
    5. HDR Support: HDR10+, HDR
    Audio
    1. Sound Output: 20W, 2CH
    3. Q-Symphony: Yes
    4. Adaptive Sound: Yes
    Smart Features
    3. Apple AirPlay 2: Yes
    Gaming
    2. VRR & HGiG: Yes
    3. Gaming Hub: Yes
    Connectivity
    2. USB Ports: 1 × USB-A
    4. Ethernet (LAN): Yes
    5. RF Input: DVB-T2 Ready
    Design
    2. Color: Black
    3. Stand Type: Basic Feet
    Power & Efficiency
    2. Max Power Consumption: 125W
    3. Standby Power: 0.5W
    Dimensions & Weight
    2. Weight (with stand): 9.9 kg
    Included Accessories
    2. SlimFit Cam Support: Yes
    Warrant:
    2 Year Warrant
    Eligible for Cash on Delivery
    Easy Returns and Exchanges
    Get EFD receipt ( You will receive TRA receipt)
    Delivered Tomorrow, May. 14
    Payment methods
    Cash on Delivery
    Lipa kwa Cash
    Credit cards & Debit cards
    Tekengebied 1
    Mobile money
    100% secure payments guaranteed by