    Samsung 50'' Class Smart Crystal UHD 4K TV With Netflix, Youtube - 50DU8000 -
    Model Number: 50DU8000
    FREE Delivery
    1,350,000 Tsh
    Size:  50 inch
    About this item
    1. 50" LED, 4K UHD (3840 × 2160), 60Hz refresh rate
    2. AirSlim design with FLOAT LIFT stand
    3. 3 Bezel-less, slim look
    4. Front & Stand Color: Black
    5. HDR (High Dynamic Range), HDR10+, HLG, Dynamic Crystal Color
    6. Contrast Enhancer, Mega Contrast, UHD Micro Dimming
    7. Filmmaker Mode, Motion Xcelerator, 4K AI Upscaling, VRR
    Audio
    1. 20W RMS, 2CH speakers
    2. OTS Lite (Object Tracking Sound)
    3. Q-Symphony & Adaptive Sound
    4. Dolby MS12 2ch
    5. Bluetooth Audio & Dual Audio support
    Smart Features
    1. Tizen™ Smart TV operating system
    2. Voice Assistants: Alexa & Google Assistant built-in, Bixby support
    3. Samsung TV Plus, Samsung Health, Universal Guide, AI Home
    4. SmartThings Hub, Matter Hub, IoT functionality
    5. Multi Device Experience: Mobile to TV, Tap View, Sound Mirroring, Wireless TV On
    6. Multi View (up to 2 videos)
    7. Apple AirPlay, Buds Auto Switch, Gaming Hub, Auto Game Mode (ALLM), HGiG
    Connectivity
    1. HDMI: 3 (with eARC/ARC, 4K 60Hz support)